ලංකාවේ දිගම දුම්රිය උමං මාර්ගයේ සිත් කම්පා කරවන ජාවාරමක් හෙළිවේ

ලිහිනින් අතරින් වැහිලිහිනියා කියන්නේ විශේෂ වටිනාකමක් තියෙන පක්ෂි විශේෂයක්. අපේ රටේ කඳුකර ප‍්‍රදේශ ආශ‍්‍රිතව මේ පක්ෂීන් බහුලව දක්නට ලැබෙනවා.ඒත් මේ පක්ෂීන්ගේ ජීවිත තර්ජනයට ලක්කරමින් වැහිලිහිනි කූඩු පිටරට යවන ජාවාරම්කරුවන් ගැන අහන්න ලැබුණා.

මේ කියන්න යන්නේ වැහිලිහිනින් දහස් ගණනින් ජීවත්වන හැටන් සිංගිමලේ දුම්රිය උමං මාර්ගයේ සිද්ධවෙන එහෙම ජාවාරමක් ගැන.ලංකාවේ දිගම දුම්රිය උමං මාර්ගය තමයි හැටන් සිංගිමලේ දුම්රිය උමං මාර්ගය. මේ උමං මාර්ගය ඇතුලේ වැහිලිහිනි කූඩු දහස් ගණනක් තියෙනවා.

ඒ වැහිලිහිනි කූඩු කඩාගෙන ගිහින් විකුණනවා කියන ජාවාරමක් ගැන ලැබුණු තොරතුරක් ගැන හොයන්න උමං මාර්ගය තුලට ගියාම දකින්න ලැබුණු දේ තමයි මේ.මියගිය වැහිලිහිනි පැටවුන් රැුසක් කූඩුත් එක්ක තැන තැන වැටිලා තිබුණා. ඒ විතරක් නෙවෙයි වැහිලිහිනි බිත්තරත් විශාල ප‍්‍රමාණයකුත් දුම්රිය මාර්ගය පුරා දක්නට ලැබුණා.

මේ විදිහට මේ වැහිලිහිනින්ගේ ජීවිත තර්ජනයට ලක්කරලා ඔවුන්ගේ කූඩු කඩාගෙන යන්න ඒ කූඩුවල තියෙන විශේෂ මැලියම් වර්ගයක් ලබාගන්න.

වැහිලිහිනි පක්ෂීන් තමන්ගේ කූඩු හැදුවට පස්සේ ඒ කූඩු ශක්තිමත්ව අලවගන්න තමන්ගේ ඇග ඇතුලෙන්ම නිපදවන මේ මැලියම් වර්ගය ජාවාරම්කාරයෝ අරගෙන යන්නේ විදේශ රටවල ප‍‍්‍රසිද්ධ සුප් වර්ගයක් සඳහා අලෙවි කරන්න. මේ මැලියම් යොදාගෙන හදන සුප් සුපිරි හෝටල්වල අධික මිල ගණන් වලට අලෙවි වෙනවා කියලයි පරිසරවේදීන් කියන්නේ. වැහිලිහිනි කූඩු කඩන ජාවාරම්කාරයෝ අල්ලගන්න ප‍‍්‍රදේශවාසීන් වගේම දුම්රිය මාර්ග අංශ අවස්ථා කිහිපයකදීම උත්සහ කළත් සාර්ථක වෙලා නැහැ.

රාත‍්‍රී කාලයේ දුම්රිය උමං මාර්ගය සිද්ධවෙන මේ ජාවාරම නවත්වන්න ඉක්මන් පියවර නොගත්තොත් කන්ද උඩරට ප‍්‍රදේශයේ බහුලව ජීවත් වෙන මේ කුරුළු විශේෂය ඉක්මනින්ම වදවී යාමේ තර්ජනයට මුහුණ දෙයි කියලයි පරිසරවේදීන් කියන්නේ.

02-singi-01 02-singi-02-350x247 Kurullo