රට පුරා මහ වැසි : මාර්ග රැසක් ජලයෙන් යටවෙයි

මාසයක් ඇතුළත දෙවන වරටත් උඩවළව ජලාශයේ වාන් දොරටු විවෘත කළ බව උඩවළව වාරි මාර්ග ඉංජිනේරු කාර්යාලය කියයි.

වළවේ ගඟේ මෙන්ම වෙනත් අතුගංගා සහ ඇළ දොළවල් පිරී ගලා ඒම නිසා උඩවළව ජලාශය මසක පමණ කාලයක්  තිස්සේ පිරී පවතී.

පසුගිය අපේ‍්‍රල් 18දා වසර කිහිපයකට පසු එහි වාන් දොරටු පහම අඩි එක හමාර බැගින්  විවෘත කරනු ලැබීය. සෙනසුරාදා අඩියකට වැඩි ප‍්‍රමාණයක් වාන් දොරට පහ විවෘත කර ඇති අතර තත්පරයට ගණ අඩි 13500ක ජල ප‍්‍රමාණයක් වලවේ ගඟට මුදා හරින බවද උඩවළව වාරිමාර්ග කාර්යාලය කියයි.

මේ අතර සෙනසුරාදා (15) රාත්‍රියේ සිට ඇදහැළෙන ධාරානිපාත වැසි හේතුවෙන් දිවයින පුරා ජලාශ රැසක් පිරී ඇති අතර පාරවල් ද ජලයෙන් යටවී ඇතැයි කියති.

මඩකලපුව දිස්ත්‍රික්කයට ද සුළි සුළං හා ධාරානිපාත වැසි හේතුවෙන් ජන ජීවිතය අඩාලවී ඇත. වර්ෂාව හේතුවෙන් කාත්තන්කුඩි, ආරයම්පදි, මන්මුනේ උතුර, කොක්කොඩිචෝලෙයි, වවුනතීවු, වෙල්ලාවෙලි ඇතුළු ප්‍රදේශ රැසකම ජලය පිරී ඇති අතර, මාර්ග බොහෝමයක් ජලයට යටවී ඇත.

කොළඹට ද අද පෙරවරුවේ සිට ඇදහැළෙන අධික වැසි හේතුවෙන් මාර්ග කිහිපයකම ගමනාගමන කටයුතු අසීරු වී ඇත.

මේ අතර අද (15) දිවයිනේ ප්‍රදේශ රැසකට මිලි මීටර් 150ක පමණ තද වැසි ඇතිවිය හැකි බව කාලගුණ විද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුව පවසයි. ශ්‍රී ලංකාව අවට වායුගෝලයේ කැලඹිලි ස්වභාවය අඩුපීඩන කලාපයක් දක්වා වර්ධනය වී ඇතැයි ඔවුහු කියති.

76