ජීවිතේම එපා කරවන අර්ශස් රෝග සති හතරෙන් නිට්ටාවටම සුව කරන ගමේ වෙද මහත්තයා

අද ඔබ වෙත හදුන්වා දෙන්නේ අර්ශස් රෝග සුව කරන ඉසිවරයෙකි. එතුමා නමින් වයි. පී. සමරනායක වෙදැදුරුය. එතුමා සම්බන්ධයෙන් දිවයිනෙ පුවත්පතේ ඵලවූ ලිපි දෙකක් සියල්ලන්ගේම යහපත පිණිස මෙහි ඵලකරමි. ඔබත් මෙම ලිපිය ෂෙයා කර අනෙක් අයගේ පරිශීලනයට අවස්ථාව සලසන්න.
1 කොටස
වනේ වන හතුරෙකුටවත් නොවැළඳේවා යි ප්‍රාර්ථනා කළ යුතු රෝගයක්‌ වන අර්ශස්‌ සිතට වද දෙන ගතට දුක්‌ දෙනටමහා රෝගයන්ගෙන් එකකි. අප ගන්නා ආහාරවල අවසාන ක්‍රියාවලිය සිදුකිරීමට මහබඩවැලෙහි කෙළවර පිහිටි ප්‍රවාහනී, විසර්ජනී හා සංවර්නී යනුවෙන් හැඳින්වෙන මාංශ පේශි තිත්ත්වය ඇසුරු කර හටගන්නා වූ මේ රෝගය මිනිසා ඉතාමත් දුකට හා වේදනාවට පත් කිරීම කිසිසේත් වළක්‌වාලිය නොහැකිය.

ස්‌ත්‍රී පුරුෂ භේදයකින් හා වයස්‌ භේදයකින් තොරව වැළඳෙන මෙහි මූලාරම්භ රෝග ලක්‍ෂණ ලෙස මළ බද්ධය පෙන්වා දිය හැකිය. අවශ්‍ය තරමට ජලය පානය නොකිරීම, කෘත්‍රිම ආහාර වලට පුරුදු වී කෙඳි සහිත ආහාර නොගැනීම, ශරීරයට ව්‍යායාම නොලැබීම, මළ මුත්‍රා පිට කිරීමේදී අවශ්‍යතාව දැනුන විට පිට නොකර සිටීම, නිදි වැරීම, එක දිගට සිටගෙන සිටීම, බර ඉසිලීම, අධික ලෙස මත්පැන් පානය, උෂ්ණ අධික ආහාර පමණ නොදැන ගැනීම, අපිරිසිදු බව, පණු රෝග හා මානසික හේතු මෙම රෝගය වැළඳීමට හේතු පාදක වන බව අවිවාදිතය.
විටෙක තම ජීවිතය පවා නසා ගැනීමට තරම් වද වේදනා දෙන මේ අර්ශස්‌ රෝගය මොනම තත්ත්වයක පැවැතියත් සති කිහිපයකින් සුවපත් කර දෙන ගමේ හෙළ වෙදුරුවරයකු අපට පසුගිය දිනෙක හමුවූයේ එවැනි වෙදැදුරුවරුන් සොයා යන ගමනේදී ය.

මහනුවර දිස්‌ත්‍රික්‌කයේ හාරිස්‌පත්තුව බටගල්ල ග්‍රාමයේ දිගු ඉතිහාසයකට නෑකම් කියන අමුහේන වෙද පරම්පරාවේ වත්මන් වෙදැදුරුවරයකු වන සමරනායක වෙදැදුරු මේ රෝගයට නොවරදින ප්‍රතිකාර කරන ඉසිවරයකු බව කීවොත් එහි වරදක්‌ නැතැයි මට සිතිනි. බොහෝ අර්ශස්‌ රෝගීන්ගේ සුවය ප්‍රාර්ථනා කරමින් අප මෙම වෙදැදුරු සොයා කොට්‌ටාව නගරයේ හිරිපිටිය දොළේකඩේ පාරේ අංක 129/6 යන ස්‌ථානය සොයා ගියේ සුව වූ රෝගීන්ගෙන් ලබාගත් තොරතුරු ඔස්‌සේය.

පුරාණයේ සිට මේ අර්ශස්‌ රෝගය සඳහා භාවිත කළ බලගතු හෙළ ඔසුවකින් සියලුම අර්ශස්‌ රෝග සති හතරක්‌ හෝ හයක්‌ වැනි කෙටි කාලයකින් සමනයට පත් කරන මේ වෙදැදුරු හා සුහද පිළිසඳරකට අවතීර්ණ වෙමින් මොකක්‌ද මේ අර්ශස්‌ රාaගය කියන්නේ යෑයි මම ඇසීමි.

“ඇත්තටම රෝගය ගුද මාර්ගය ආශ්‍රිතව හැදෙන එකක්‌. මේ රටේ 50% කට තරම් වැළඳී තිබෙන මේ අර්ශස්‌ රෝගය ගුදය වැනි රහස්‍ය ප්‍රදේශයක සෑදීම නිසා සමාජයේ පවිතන ලැඡ්ජාශීලීත්වයන් මත රෝගී තත්ත්වය වෛද්‍යවරයා සමඟ කතා කිරීමට පෙළඹෙන්නේ නැහැ. මේ තත්ත්වය යටතේ අර්ශස්‌ උග්‍ර තත්ත්වයට පත්වුණාම තමයි රෝගියාට මේකෙ බරපතළකම තේරෙන්නේ.

ඒ කියන්නේ මේ රෝගයට වැඩිහරියක්‌ මුල්වෙන්නේ ගුදමගද?

ඔව්. හරියටම හරි. ගුදය කියලා අපි කතා කරන්නේ අපේ ආහාර මාර්ගයේ පහළ අවසන් කොටසටයි. ඔය අවසන් කොටසේ ඇතිවන ලෙඩ බොහොමයක්‌ තියෙනවා. හැබැයි ඒවා එකිනෙක වෙන්කර හඳුනාගන්න අපට මූලික වශයෙන් වෛද්‍යවරයෙකුගේ පිහිට ඕනේ. එහෙම නැතිව අර මම මුලින් කියුව ලැඡ්ජාශීලි තත්ත්වය නිසා කාටවත් කියන්නේ පෙන්නන්නේ නැතිව අමාරුවේ වැටුන ලෙඩ්ඩු ගොඩක්‌ ඉන්නවා.
ඇත්තටම මොනවද ඔය තරමටම හඳුනාගන්න තියෙන ගුදය ආශ්‍රිත ලෙඩ රෝග?

අර්ශස්‌, ගුද පිඩකා, භගන්දරා, ගුද ඉන්නන්, ගුදබ්‍රංශ, ගුදාර්බුද, ගුද පිළිsකා, ගුදමග පැලීම්, ගුදමග කැසීම්, ගුද කපාට ලිහිල් වීම්, අසංවෘත ගුද ආදීS වශයෙන් ගුදය ගැන තියෙන ලෙඩ රෝග ගොඩයි.

විශේෂයෙන් ආයුර්වේදයේ තියෙන මහා රෝග අටෙන් දෙකක්‌ම ගුදය ආශ්‍රිතව තිබීම විශේෂත්වයක්‌. ඒවායින් එකක්‌ අර්ශස්‌ අනෙක භගන්දරා ඉතින් එහෙම තියෙන කොටම මේ රෝග වැදගත් බව දැනෙනවනේ.

හුඟක්‌ වෙලාවට රෝගී තත්වය හඳුනගන්න වෛද්‍යවරයෙකුට පෙන්වීමට ඇති අකැමැත්ත හා ලැඡ්ජාව නිසා සමහර ලක්‍ෂණ කියලා වෛද්‍යවරයාගෙන් බෙහෙත් අරන් යනවා. නිශ්චිත නිශ්චය කිරීමක්‌ නොමැතිව කරන සමහර ඒවාගේ ප්‍රතිකාර විධි නිසා රෝගී තත්වය උත්සන්න වෙලා දුක්‌ විඳිනවා.

උදාහරණයක්‌ විදිහට ඔය ගුදමග ආශ්‍රිතව එන සමහර ගෙඩි සුළු ප්‍රතිකාරයකින් ඉහිරවා ගන්න පුළුවන්. නමුත් නොපෙන්වා කරන ඔය ප්‍රතිකාර නිසා භගන්දරා රෝගී තත්වයට පෙරළුනු අවස්‌ථා එමටයි.

ඒ වුණාට වැඩිහරියක්‌ මිනිස්‌සු කතා කරන්නේ අර්ශස්‌ ගැන නේ. ඒ ගැන දකින්නේ කොහොමද?

ඒකටත් අර මුලින්ම දුන්න උත්තරයම තමයි දෙන්න තියෙන්නේ. ඔය ගුද මාර්ගය ආශ්‍රිතව ගෙඩියක්‌, ගෙඩි කිහිපයක්‌, ලේ යාමක්‌ ආවොත්, මළ පිටනොවන තත්වයක්‌ ආවොත් ඒ හැම එකක්‌ම මිනිස්‌සු කියන්නේ අර්ශස්‌ කියලා.එහෙම නෑ. අර මම මුලින් කිව්ව වෙනත් රෝගී තත්වයක්‌ වෙන්නත් බැරි නෑ. ඒ නිසා වෛද්‍යවරයෙකුට කියලා බෙහෙත් ගන්නවාට වඩා පෙන්වා බෙහෙත් ගැනීම වඩාත් සුදුසුයි.

එතකොට ඔය අර්ශස්‌ කියන රෝගී තත්වය ඇතිවෙන්නේ කොහොමද?

ආහාර මාර්ගයේ අවසන් කොටස මත ගුද මාර්ගයේ තියෙන රුධිර නාල තුළ රුධිරය එක්‌රැස්‌ව ඒවා ඉදිමී එම නාල පිටතට නෙරා ඒම නිසා එම මග ඇහිරෙනවා. එහෙම ඇහිරෙන කොට අර රුධිර නාල තුළ පීඩනය වැඩි වෙනවා. ආහාර මාර්ගය තුළ වූ ආහාර රසය රුධිරගත කිරීමට බඩවැල් වල සිට අක්‌මාව කරා ආහාර රසය ගෙන යන ප්‍රතිහාරිණි මහා ශිරාව, උදරගතව ඇතිවන සමහර ගෙඩි නිසා ඇහිරීමෙන්ද අධෝගත පීඩනය වැඩි වීමත් ගුදගත රෝගයන්ට බලපානව.

ඒකට විශේෂයෙන් දීර්ඝ කාලීනව පවතින උග්‍ර මළ බද්ධය විශේෂයි. එම උග්‍ර මළ බද්ධය නිසා ඇති වන දැඩි තැටමීම තුළ අර ශිරා ඉදිමී ගෙඩි ඇතිවෙලා මළ මග තව තවත් අහුරනවා. සමහර වෙලාවට ඒ ගෙඩි පිපිරී ලේ පිටවීමක්‌ සිදුවෙනවා.

ඔය ගුද මගෙහි ගුදාවලී (වලලූ) තුනක්‌ තියෙනවා. ඒවා නමින් ප්‍රවාහිනි, විසර්ජනි, සහ සංවරණි යන ඒවාය. මළපහ කිරීමේදී තැටමීමත් සමග මළ පහලට තල්ලූකිරීම ප්‍රවාහිනියෙන්ද, මළ පිට කිරීම විසර්ජනි නම් වලල්ලෙන්ද, මළ පිට වූ පසු මළ මග වසාලීම සංවරණි නැමැති ගුද වලල්ල නිසාත් සිදුවෙනවා.

ඇතුළතින් පිහිටන ප්‍රවාහිනි හා විසර්ජනි නම් ගුද වලලූ තුළ ඉදිමීම සමග ඇති කරන ගෙඩි අභ්‍යන්තර අර්ශස්‌ ලෙසද, සංවරණි ගුදාවලිය තුළ ඇතිවන ඉදිමීම් බාහිර අර්ශස්‌ විදිහටත් කථා කරනවා.

මේවා දෝෂ කෝපය අනුව වෙන් කරගෙන බෙහෙත් කරනවා. එතකොට වෛද්‍යවරු හැටියට අපි වාතජ අර්ශස්‌, පිත්තද අර්ශස්‌, කඵජ අර්ශස්‌, සන්නිපාතජ අර්ශස්‌, සහජ අර්ශස්‌ හා රක්‌තාර්ශස්‌ නමින් වෙන් කරගන්නවා. එහෙම වෙනම වෙන් කරගෙන ඒ සඳහා ප්‍රතිකාර විධි නිගමනය කරනවා.

11 කොටස

තෙලේ බලෙන් අර්ශස්‌ සුවවන්නේ මෙහෙමයි

ඔය ගුදය ආශ්‍රිත රෝග බොහොමයක්‌ ගෙඩි හා වණවලටයි ඇතුළත් වන්නේ. එවාට ඇති ප්‍රතිකාර බොහොමයක්‌ මිනිස්‌සුන්ට පුළුවන් තරම් ලේසියෙන් කරන්න පුළුවන් විදිහට සකස්‌ කරලා තියෙන්නේ.

මෙතෙන්දි අපේ පරපුරේ ප්‍රතිකාර හැටියට මූලික වශයෙන් තෙල් ප්‍රතිකාරයත් සමඟ බෙහෙත් වතුරේ ඉන්දවීම අර්ශස්‌ ගෙඩි තැවීම, තෙල් ඇතුළු කිරීම හා ගෙඩි තෙල්වලින් වැසීම කරනවා. කලින් කලට එක්‌ එක්‌ පුද්ගලයාගේ ඇතිවන දෝෂ කෝපය අනුව ඉහත කී රෝගී ලක්‍ෂණ ඇතිවුවත් සමහරුන්ගේ උපතින්ම ගුද මාර්ගය ආශ්‍රිතව පවතින ශිරාවල ඇති දුර්වලතාවයන් නිසා සමහර සහජ අර්ශස්‌ තත්වයන්ද ඇතිවිය හැකියි.

ඊට අමතරව ඉහත කී විවිධ හේතු නිසා හෝ අර්ශස්‌ ගෙඩි පිපිරීමෙන් රක්‌තය පහ වීමට පටන් ගන්නවා. එවා රක්‌තජ අර්ශස්‌ ලක්‍ෂණ පහළ කරනවා. එසේ දීර්ඝ කාලීනව රුධිරය පහවීම නිසා ශරීරයේ ඇතිවන දුර්වලතාවයන්ද, තෙහෙට්‌ටුවද, අප්‍රාණිකත්වය ද ප්‍රධාන තැනක්‌ ගන්නවා. බඩේ වේදනාව හා දෑලවර වේදනාව මූලික වශයෙන් දක්‌නට ලැබෙනවා. හැබැයි ගුද මගින් ලේ පිටවන හැම අවස්‌ථාවක්‌ම රක්‌තා අර්ශස්‌ නොවන බව පැහැදිලිව වටහා ගත යුතුයි.

එ කියුවේ මළ මගින් ලේ යන්නේ අර්ශස්‌ වලටම විතරක්‌ නෙමෙයි කියන එකද?

ඔව්. ගුදමග පිළිකා, රත්පිත් අවස්‌ථා, භගන්දරා, ගුදමග පැලීම් වැනි විවිධ රෝග තත්ව යටතේ රුධිරය පිටවෙන්න පුළුවනි. එ නිසා තමයි වෛද්‍යවරයෙකු සමග කතා කරලා පෙන්වලා රෝගී තත්වය තීරණය කරන්න ඕන කියලා කියුවේ.

අර්ශස්‌ රෝගයෙන් මෙතරම් මිනිස්‌සු පීඩා විඳින්නේ ඇයි?

මම හිතන්නේ මිනිස්‌සුන්ගේ කාර්ය බහුලත්වය නිසාම මේ රෝගය මිනිස්‌සු හොයාගෙන එනවා කියල. මොකද බොහොමයක්‌ දෙනා එකම තැන වැඩි පැය ගණනාවක්‌ වාඩි වෙලා කරන රැකියාවල නියුක්‌ත අය. එ අයගේ ගුද ආශ්‍රිත ප්‍රදේශ නිතරම තැලී පොඩිවී තෙරපී එ ආශ්‍රිත ශිරා පිම්බීමෙන් මෙම රෝගී තත්ව උදා වෙනවා.

එවාගේම තවත් සමහරු වාහන වල වාඩිවී පැය ගණනාවක දුරගමනාන්ත වල යෙදීම නිසාත් ගුදය ආශ්‍රිතව ඇතිවන තෙරපීමෙන් එ ආශ්‍රිත ගෙඩි ඇතිවිය හැකියි. බොහෝ වේලාවට රියෑදුරන් තුළ මෙම රෝගී තත්වය මෙන්ම වෙනත් ගුදමග රෝග බොහොමයක්‌ හඳුනාගත හැකියි.

එ විතරක්‌ නොවේ. සමහර අවස්‌ථාවන්හි නිසිලෙස මළපහ කිරීමට අවශ්‍ය වූ විට නිසි ලෙස මළපහ පිට නොකිරීමත් මළවේග දරා සිටීමත් නිසා මෙම අර්ශස්‌ තත්ව ගුදමග ආශ්‍රිතව එන්න පුළුවනි. ඒවාගේම අධෝ වායු පිට නොකර හිඳීමෙන් ඇතිවන උග්‍ර මළබද්ධය නිසා ද මළමග අවසානයේ ඇහිරීමෙන් හා තැටමීමෙන් අර්ශස්‌ මතුවීමේ ඉඩකඩ පවතිනවා.

සමහර කාන්තාවන්ට ගර්භනී සමය තුළ ඇතිවන පීඩනයන් සමග අර්ශස්‌ ඇතිවීමේ අවදානමක්‌ පවතිනවා. විශේෂයෙන් එකලට හටගනු ලබන උග්‍ර මළබද්ධය මූලික වශයෙන් එකට හේතු වෙනවා.

එම විහරණයන්ගෙන් මෙන්ම ඉස්‌සෝ, කකුළුවෝ, දැල්ලෝ, හුරුල්ලෝ, කුම්බලාවෝ, අබ, විනාකිරි අච්චාරු, අන්නාසි, ලූණුදෙහි වැනි උෂ්ණාධික ආහාරයට අප දක්‌වන දැඩි කැමැත්තද මෙම රෝගය ඔබව හොයා එන්න හේතුවන බව ඉතා පැහැදිලිය.

මේ ගුදාශ්‍රිත රෝග සුවය ගැන ඔබ අවසාන වශයෙන් යමක්‌ කියනවා නම්

මෙහෙමයි. අර්ශස්‌ රෝගියකු තුළ දැකිය හැකි පොදු ලක්‍ෂණ හැටියට මළබද්ධය, බඩ පුරවා දැමීම, පෙන්නා දෙන්න පුළුවන්. ඒ වගේම ලේ යැම, තෙත ගැලීම, සීදන් යැම. කොන්ද, යටිබඩ හා දණහිස්‌ වේදනාව, ගැස්‌ට්‍රයිටිස්‌, මුත්‍රා අඩස්‌සිය, නොසන්සුන් බව අධික ලෙස තරහා යැම, හිස බර ගතිය, පීනස, ආදී අතුරු රෝග තත්ත්වයන් ද දකින්න පුළුවන්.

විශේෂයෙන් අර්ශස්‌ රෝග කියන්නේ බොහෝ කෙනෙක්‌ තව කෙනෙකුට කියන්න අකමැති තනිව වේදනා විඳිමින් හරියට ප්‍රතිකාර නොකළොත් ජීවිතයෙන් වුවත් වන්දි ගෙවීමට සුදානම් රෝගයක්‌. මේ රෝග තත්ත්වයන් සම්පූර්ණයෙන් සුව කිරීමට සියයට සියයක්‌ම දේශීය ඖෂධ යොදාගෙන පුරාණ වට්‌ටෝරුවක්‌ අනුව නිෂ්පාදනය කළ තෙලක්‌ මේ සඳහා අප භාවිතා කරනවා. ඒ වගේම අර්ශස්‌ වර්ගය අනුව විශේෂ වූ ක්‍රමවේද භාවිත කරමින් සති 4 ක්‌ හෝ 6 ක්‌ වැනි කෙටි කාලයකදී ඕනම තත්ත්වයක තිබෙන අර්ශස්‌ රෝගයක්‌ සම්පූර්ණයෙන් සුව කරල දෙනවා. ඒ වගේම අපේ ප්‍රතිකාර විදි අනෙක්‌ කාර්යයන් පැත්තකට දාල කළ යුත්තක්‌ නොවෙයි. මේ කාර්යය බහුල සමාජයේ ඕනෑම රැකියාවක නිරත වෙලා ඉන්න කෙනකුට වුණත් උදේ සවස මෙම ප්‍රතිකාර කර ගැනීමෙන් සම්පූර්ණ සුවයක්‌ ඇතිකර ගැනීමට හැකියාවක්‌ තිබෙනවා.

ඒ වගේම අර්ශස්‌ රෝගියෙක්‌ කියන්නෙ බොහෝ විට අපේක්‍ෂා භංගත්වයට පත්වුණ කෙනෙක්‌ එම නිසා පළමුව වෙද මහත්තය ගැනත් එයාගෙ ප්‍රතිකාරයන් ගැනත් විශ්වාසය තියල වෙද මහත්තය කියන විදියට වෙදකමත් හෙදකමත් කළොත් අනිවාර්යයෙන්ම මේ කෙටි කාලයේදී සුවය ලබා දෙන බව ස්‌ථිරවම අපි පොරොන්දු වෙනවා.

සමරනායක වෙදදුරු අර්ශස්‌ රෝගය පිළිබඳ මනා දැනුමක්‌ හා ඊට නිසි ප්‍රතිකාරයක්‌ කළ හැකි වෛද්‍යවරයකු බව අපට අසන්නට ලැබුණේ බොහෝ රෝගීන්ගෙනි. මේ පිළිබඳව මිනුවන්ගොඩ සිටි පැමිණි රෝගියකු මුලින්ම මා හා සාකච්ඡාවකට එක්‌වෙමින්… “මම රැකියාවකට කරන්නෙ වෙළෙ¹ම. සමහර වෙලාවට කාර්යබහුලකම නිසාත් කැෂියර් කූඩුවේ බොහෝ වේලාවක්‌ වාඩිවි සිටීම නිසාත් මට මේ රෝගය වැළඳෙන්න ඇති. අනෙක ආහාර නිසි වේලාවට නොගැනීමෙන් වෙන්නත් පුළුවන්. කොහොම වෙතත් දවසක්‌ මම මළපහ කරගන්න බැරිව වැසිකිළිය වටේ රවුම් කිහිපයක්‌ දිව්වේ වේදනාවෙන් කෑ ගස ගසා, කොහොම හරි මේ වෙද මහත්මයා හමු නොවුනා නම් ඇතැම් විට මගේ ජීවිතය නැතිකරගන්නත් ඉඩ තිබුණා. කොහොම වුණත් මම මේ වෙද මහත්තයාගෙන් ප්‍රතිකාර අරගෙන වැඩි දවසක්‌ ගියේ නැහැ රෝගයෙන් බාගයක්‌ම සුවවුණා. ඇත්තටම මේ ගැන පැහැදිලිව යමක්‌ කියනවා නම්, අපේ ඉස්‌පිරිතාලෙ දොස්‌තර මහත්වරු මට කිව්වෙ අර්ශස්‌ ගෙඩි කපල අයින් කරන්නෙ නැතිව බෙහෙත් බීල විතරක්‌ සුවකර ගන්න බැහැ කියලා. එත් මට දැන් හිතෙනවා සිංහල බෙහෙත්වලින් සුවකරගන්න බැරි රෝගයක්‌ නැහැ කියලා. තවත් සති කීපයක්‌ ප්‍රතිකාර කිරීමෙන් පසු අර රෝහලෙන් කපන්න කියපු අර්ශස්‌ ගෙඩි වලට මොකද වුණේය කියලා මට හිතාගන්න තරම්වත් බැරිවුණා.

අපි ලේසියටත්, පහසුවටත් ඉංග්‍රීසි ප්‍රතිකාර අරගෙන හැමදාම වේදනාවෙන් දුක්‌ විඳිනව මිස මේවගේ ස්‌ථිරවම සුවයක්‌ ලැබෙන ප්‍රතිකාරවලට යොමුවන්නේ නැහැ. මම හැමෝටම කියන්නේ සිංහල ප්‍රතිකාරවලට යොමු වෙනවා නම් රෝග සුවකර ගන්නවා කියන එක මහ ලොකු දෙයක්‌ නොවෙයි. මොකද මගේ අත්දැකීම් ඒකට සාක්‌ෂි දරන නිසා.

ඒ වනවිට සමරනායක වෙදදුරුගෙන් ප්‍රතිකාර ගැනීමට පැමිණි සිටි බොහෝ පිරිසක්‌ මේ ප්‍රතිකාරය ගැන කරුණු ඉදිරිපත් කිරීමට පෙළගැසී සිටියත් එක්‌ රෝගියකුගෙන් ලත් තොරතුරු මා සෑහීමකට පත් කළ හෙයින් තවත් තොරතුරු සොයන්නට නොසිතුවෙමි.

කෙසේ වෙතත් අර්ශස්‌ රෝගයෙන් අනන්ත අප්‍රමාණ දුක්‌ විඳින රෝගියෙකුට සති කීපයක ප්‍රතිකාරයෙන් එය සුවයට පත්වෙනවා නම් හෙළ වෙදකමේ මහිමය කෙතෙක්‌ද යන්න අපට වචනයෙන් විස්‌තර කළ නොහැක.

ඕනෑම අර්ශස්‌ රෝගියකුට, සතියේ දිනවල මහනුවර කුරුණෑගල පාරේ හෑදෙනිය නගරයේදීත්, ඉරිදා දිනවලදී කොළඹ කොට්‌ටාව පාරේ හිරිපිටිය දොළේකඩේ පාරේ අංක 129/6 යන ස්‌ථානයේදීත් අර්ශස්‌ රෝග විශේෂ වයි. පී. සමරනායක වෙදැදුරු හමුවී ප්‍රතිකාර ගැනීමට අවස්‌ථාව සලසා ඇත.
විමලසිරි අගලකඩ – දිවයින